Знаете ли, че 50% от всички жени са били засегнати от цистит или други инфекции на уринарния тракт поне веднъж в живота си, а 20-30% от тези жени получават рецидиви. Тази честота на цистит при жените се дължи на особеностите на женските полови органи и отделителната система.
Циститът представлява възпаление на стената на пикочния мехур, което може да засегне и други слоеве на мехурната стена. Той обикновено започва с често уриниране на малко количество урина, съпроводено със силно парене и дори болка. Възможна е и появата на кръв в урината, заради кървенето от възпалената стена на мехура.
Кои са превантивните мерки, за да се предпазим от цистит?
За да се избегне цистита и/или неговото рецидивиране, е важно да се спазват следните съвети:
- Обилен прием на течности: колкото повече течности пием, толкова по-кратко бактериите престояват в мехура.
- Добра интимна хигиена: употреба на меки сапуни, избягвайте дезинфектиращи гел душове и сапуни. Трябва да се избягва честото носене на тясно и стягащо бельо, тесни панталони и джинси, което може да предизвика протриване на кожата на гениталиите. Това е допълнителна предпоставка за инфекция. Редовната смяна на дамски превръзки или тампони по времена на менструация, както и хигиената след полов акт са задължителни.
- Диагностика и лечение: Циститът може да се диагностицира чрез лабораторно изследване на стерилна урина или при преглед от лекар специалист. Обикновено лечението включва прием на хранителни добавки, съдържащи сух екстракт от червена боровинка, и/или антибиотици и пробиотици, назначени от уролог.